Build Skills with our trainings

Sign up now!

Kryekuvendari Konjufca uron për Ditën Ndërkombëtare të Parlamentarizmit

Qer 30, 2021

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, ka uruar me rastin e 30 Qershorit, Dita Ndërkombëtare të Parlamentarizmit.

“30 Qershori është ‘Dita Ndërkombëtare e Parlamentarizmit’- ditë kjo që na kujton vitin e largët 1889, kur u krijua organizata globale e parlamenteve ‘​Inter-Parliamentary Union’.

 

Ndërsa, në vitin 2018, Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara njohu rolin e parlamenteve në botë dhe strategjitë kombëtare në sigurimin e transparencës dhe llogaridhënies më të madhe në nivel kombëtar dhe global.

 

Pjesë e parlamenteve të botës tashmë është edhe Kuvendi i Republikës së Kosovës, i ndërtuar mbi themelet e sakrificës sublime të popullit dhe luftës heroike të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Prandaj, duke uruar për Ditën Ndërkombëtare të Parlamentarizmit, si kryetar i Kuvendit, bashkë me përfaqësuesit e popullit, zotohemi se do të jemi gurthemel i demokracisë, zë i fuqishëm i ligjësisë, si dhe do të punojmë pareshtur për mirëqenien e përgjithshme të qytetarëve dhe forcimin e shtetit tonë”, ka thënë kryekuvendari Konjufca, thuhet në komunikatën për media e Kuvendit të Kosovës.

PUBLIKIME

LAJME

THELLESISHT

DIALOG

Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II

Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II

Pesë aplikantë që paraqitën një aplikacion për “Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II”, Tv Tema, Internews, RTV Puls, Radio Gorazdevac dhe Besnik Krasniqi do të marrin mbështetje.

BARAZI

Womair: Informimi i grave dhe burrave për cilësinë e ajrit

Womair: Informimi i grave dhe burrave për cilësinë e ajrit

Më 19 nëntor, nga ora 10:00 deri në 12:00 në KosovaLive u mbajt ngjarja interaktive “Womair”, e cila kishte për qëllim informimin e djemve, vajzave, grave, burrave, çifteve dhe të gjithë të interesuarve, pa dallim, për mënyrat më efektive për përmirësimin e cilësisë së ajrit në hapësira të brendshme dhe të jashtme.

EDUKIM