Shihni

Arkivat

2.957 raste me COVID-19, shëruar 458, një i vdekur

2.957 raste me COVID-19, shëruar 458, një i vdekur

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë së Kosovës përmes postimit në rrjetin social Facebook, ka publikuar rastet e të infektuarve me COVID-19, më 23.01.2022. Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon: Në...

Kryeministri Kurti: Kthehet në punë blloku B2 i TC ‘Kosova B’

Kryeministri Kurti: Kthehet në punë blloku B2 i TC ‘Kosova B’

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka njoftuar se në ora 10:15 u kthye në punë blloku B2 i TC ‘Kosova B’, me fuqi 245 MW. Kurti në postimin e tij në Facebook ka thënë se për çdo orë do t’i paguajmë rreth 50 mijë euro import më pak, e deri nesër në mëngjes rreth 1,2...

ShSKUK: Të shtrirë 111 pacientë të konfirmuar me COVID-19

ShSKUK: Të shtrirë 111 pacientë të konfirmuar me COVID-19

Në kuadër të Shërbimit Spitalor Klinik dhe Univeristar të Kosovës për trajtim mjekësor janë të shtrirë 111 pacientë të konfirmuar me Covid-19 dhe 30 post-Covid-19. Me oksigjeno-terapi janë 49 pacientë, kurse në Mjekimin Intensiv të Klinikës Infektive janë të shtrirë 4...

MASHTI: Shkollat duhet t’i mbajmë të hapura dhe të sigurta

MASHTI: Shkollat duhet t’i mbajmë të hapura dhe të sigurta

Në mbledhjen e 55-të të dt. 21 janar 2022, Qeveria e Republikës së Kosovës aprovoi masat e reja për parandalimin dhe luftimin e pandemisë Covid-19. Me propozimin e Ministrisë së Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, procesi edukativo –arsimor në...

Policia: Apel për kujdes gjatë vozitjes në rrugë me ngrica

Policia: Apel për kujdes gjatë vozitjes në rrugë me ngrica

Policia e Kosovës bën të ditur se referuar reshjeve të borës dhe paraqitjes së ngricave nëpër rrugë, krijohet vështirësi në trafikun rrugor dhe rrugët potencialisht bëhen më të vështira për ngasje të automjeteve, prandaj Policia e Kosovës vazhdon të kërkojë nga të...

Abdixhiku uron kryetarin e ri të CDU-së, Friedrich Merz

Abdixhiku uron kryetarin e ri të CDU-së, Friedrich Merz

Në emër të LDK-së, kryetari Lumir Abdixhiku i ka dërguar sot telegram urimi Friedrich Merz, kryetarit të sapo zgjedhur të CDU-së. Si parti simotër e CDU-së, ne në LDK jemi të bindur që do të vazhdojmë bashkëpunimin tonë që e kemi ndërtuar ndër vite edhe në të ardhmen,...

3.206 raste me COVID-19, shëruar 357, asnjë rast i vdekjes

3.206 raste me COVID-19, shëruar 357, asnjë rast i vdekjes

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë së Kosovës përmes postimit në rrjetin social Facebook, ka publikuar rastet e të infektuarve me COVID-19, më 22.01.2022. Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon: Në...

Kurti: Na duhet edhe masivizimi edhe shkëlqimi i sportit

Kurti: Na duhet edhe masivizimi edhe shkëlqimi i sportit

Për të diskutuar për sportin dhe rëndësinë e tij, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti u takua me komunitetin sportiv në një ngjarje të organizuar nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunimin me Komitetin Olimpik të Kosovës. Të pranishëm...

ShSKUK: Të spitalizuar 115 pacientë

ShSKUK: Të spitalizuar 115 pacientë

Në Shërbimin Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës janë të shtrirë 115 pacientë, prej tyre 94 pacientë të konfirmuar me Covid-19 pozitivë dhe 21 të tjerë post-Covid. Me oksigjeno-terapi janë 41 pacientë, kurse në Mjekimin Intensiv të Klinikës Infektive janë të...

COVID-19 çrregullon edhe ato pak aktivitete kulturore në Drenas

COVID-19 çrregullon edhe ato pak aktivitete kulturore në Drenas

Këngë e valle nuk hidhen më si dikur. Edhe pse ishin të rralla, prapë se prapë për qytetarët e Drenasit këto aktivitete ishin të mirëpritura në kohën kur ndodhnin.  Sot këto aktivitete i mungojnë edhe më shumë qytetarëve të kësaj komune, mbajtjen e të cilave e rëndoi...

Gjakovaret në biznes tejkalojnë paragjykimet e stigmatizimin

Gjakovaret në biznes tejkalojnë paragjykimet e stigmatizimin

“Je t’u pa shumë andrra’’ – ishte një nga fragmentet e filmit ‘’Zgjoi’’ të Blerta Bashollit, që i drejtohej një nga protagonisteve të filmit, e cila kishte vetëm një kërkesë, që të mos paragjykohej për faktin se ishte grua dhe kishte vendosur të punonte për familjen e...

Spektri i fizioterapisë po zgjerohet e popullarizohet 

Spektri i fizioterapisë po zgjerohet e popullarizohet 

A.K tregon për gjendjen e tij emocionale gjatë thyerjes së kyçit të këmbës. “Fillimisht ishte e vështirë, dhimbja ishte shumë e madhe dhe s’mund të ecja. Pas heqjes së gjipsit këmba tashmë kishte shumë humbje të masës muskulare dhe duhej të shkoja te fizioterapisti”,...

“Freelancing” po bëhet gjithnjë e më atraktiv

“Freelancing” po bëhet gjithnjë e më atraktiv

“Puna ‘freelancing’ është një punë me kosto të ulëta. Krejt çka të duhet është një laptop, dëgjuese, maus dhe një lidhje e fortë me internet edhe je i gatshëm për të punuar për secilëndo kompani”. Kështu e përkufizon punën “freelance” Dren Sopi, i cili aktualisht...

Noti, një përfitim përtej fizikut

Noti, një përfitim përtej fizikut

Kaltrina Selmanaj, ka përfunduar studimet Master në drejtimin e Fakultetit të Edukimit Fizik dhe sportit në Universitetin e Prishtinës. Në një intervistë për KosovaLive ajo tregon më shumë rreth aktiviteteve të notit të cilat i filloi në vitin 2013. Për të noti është...

Tregu i punës dhe arsimi ende funksionojnë si entitete të ndara!?

Tregu i punës dhe arsimi ende funksionojnë si entitete të ndara!?

Sot në Kosovë ka ekonomistë dhe juristë si asnjëherë më parë. Në vitin 2019, edhe ministri i atëhershëm i Arsimit, Shyqyri Bytyqi kishte thënë për media se Kosova ka juristë dhe ekonomistë për së paku edhe dhjetë vitet e ardhshme, e megjithatë numri i studentëve që...

Shëndetësia kosovare nën drejtimin e burrave

Shëndetësia kosovare nën drejtimin e burrave

Rreth 65 për qind e punonjësve shëndetësorë të punësuar në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës dhe spitalet rajonale janë gra. Ndërkaq, në krye të 37 klinikave të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës qëndrojnë vetëm 8 gra, pjesa tjetër, 29 prej tyre janë burra....

Saga e “shpëtimit” të lumenjve të Deçanit nga betonimi vazhdon

Saga e “shpëtimit” të lumenjve të Deçanit nga betonimi vazhdon

Edhe ato kapacitete të pakta ujore në Kosovë, po rrezikohen nga tentativat e vazhduara të faktorit njeri për t’i shndërruar ato në hidrocentrale. Kjo dukuri, u shpërfaq së fundmi në një zonë të rrafshit të Dukagjinit, në Deçan. Banorët e Deçanit, tash e disa vite po...

Thirrje për aplikim: Punëtori mbi Edukimin Medial

Thirrje për aplikim: Punëtori mbi Edukimin Medial

Dëshironi që të mësoni më shumë rreth Edukimit Medial? Çdo ditë e më shumë teknologjia po avancohet dhe njerëzit po përdorin platforma për krijimin dhe distribuimin e informatave. Me zhvillimin e teknologjisë po bëhet çdo ditë e më i vështirë vlerësimi i lajmeve dhe...

Të rinjtë e të moshuarit të rrezikuar nga informatat, lajmet dhe përmbajtja e rreme

Të rinjtë e të moshuarit të rrezikuar nga informatat, lajmet dhe përmbajtja e rreme

Sipas Media Index 2018, të publikuar nga Open Society Institute në Sofie të Bulgarisë, shtetet në rajonin e Balkanit janë më të ndjeshmet dhe më të rrezikuarat në Evropë nga dezinformimi dhe lajmet e rreme. Kjo është kryesisht për shkak të nivelit të ulët të edukimit, numrit të lartë të mediave të kontrolluara nga shtetet apo intereset e bizneseve, dhe për nga mungesa e besimit në shoqëri. Kjo rrezikshmëri nga manipulimi dhe nga konsumimi pa filter i përmbajtjes në media, paraqet një rrezik të madh për rajonin dhe specifikisht për Kosovën.

Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II

Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II

Pesë aplikantë që paraqitën një aplikacion për “Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II”, Tv Tema, Internews, RTV Puls, Radio Gorazdevac dhe Besnik Krasniqi do të marrin mbështetje.

THELLESISHT