Build Skills with our trainings

Sign up now!

MKRS: Shfaqet premiera “Fausti” në Teatrin e Gjilanit

Jan 25, 2023

Ministria e Kulturës njofton se është shfaqur në Gjilan premiera “Fausti”, personazh kryesor i një legjende klasike gjermane e heroi i folklorit dhe letërsisë perëndimore, si bashkëproduksion i Teatrit Kombëtar të Kosovës, Teatrit të qytetit të Gjilanit dhe Teatrit ‘Bekim Fehmiu’ në Prizren.

Me autor dhe regjisor Fadil Hysaj, e luajtur nga 17 aktorë, kjo histori e paharrueshme e Goethe-s, e treguar dhe e ritreguar në romane, proza e drama, solli plot emocione për publikun.

Të pranishëm në këtë ngjarje ishin, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni, deputetja, Adriana Matoshi, artistë e artdashës, thuhet në postimin në Facebook të MKRS-së.

 

PUBLIKIME

LAJME

THELLESISHT

DIALOG

Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II

Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II

Pesë aplikantë që paraqitën një aplikacion për “Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II”, Tv Tema, Internews, RTV Puls, Radio Gorazdevac dhe Besnik Krasniqi do të marrin mbështetje.

BARAZI

Womair: Informimi i grave dhe burrave për cilësinë e ajrit

Womair: Informimi i grave dhe burrave për cilësinë e ajrit

Më 19 nëntor, nga ora 10:00 deri në 12:00 në KosovaLive u mbajt ngjarja interaktive “Womair”, e cila kishte për qëllim informimin e djemve, vajzave, grave, burrave, çifteve dhe të gjithë të interesuarve, pa dallim, për mënyrat më efektive për përmirësimin e cilësisë së ajrit në hapësira të brendshme dhe të jashtme.

EDUKIM