Build Skills with our trainings

Sign up now!

ShSKUK: 232 pacientë në trajtim nga COVID-19

Maj 21, 2021

Në klinikat COVID të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës dhe në 7 spitalet e përgjithshme, po trajtohen 232 pacientë.

Në saje të raportit 24 orësh të punës, për datën 21 maj 2021, 133 pacientë janë të konfirmuar me COVID-19.

9 persona janë në gjendje të rëndë shëndetëssore, ndërsa 160 nën asistim të oksigjeno-terapisë.

 

Në QKUK janë të shtrirë 130 pacientë:

7 pacientë janë në gjendje të rënduar

72 janë të konfirmuar me Sars Cov-2

99 janë me oksigjeno-terapi.

 

Numri i pacientëve të shtrirë, sipas klinikave:

Klinika Infektive, 53 pacientë

Klinika e Pulmologjisë, 63 pacientë

Mjekimi Intensiv -COVID, 7 pacientë + 1 në Repartin Intensiv në Klinikën Infektive

Klinika e Pediatrisë, 6 pacientë

Klinika e Gjinekologjisë, 1 pacientë.

 

Në spitalet e përgjithshme janë të shtrirë 102 pacientë:

2 në gjendje të rënduar

61 të konfirmuar pozitivë

61 me oksigjeno-terapi.

 

Numri i pacientëve të shtrirë, sipas spitaleve të përgjithshme:

Spitali i Prizrenit, 19 pacientë

Spitali i Gjakovës, 16 pacientë

Spitali i Pejës, 32 pacientë

Spitali i Gjilanit, 21 pacientë

Spitali i Ferizajt, 8 pacientë

Spitali i Mitrovicës, 3 pacientë

Spitali i Vushtrrisë, 3 pacientë, thuhet në postimin në Facebook të ShSKUK-së.

 

PUBLIKIME

LAJME

THELLESISHT

DIALOG

Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II

Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II

Pesë aplikantë që paraqitën një aplikacion për “Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II”, Tv Tema, Internews, RTV Puls, Radio Gorazdevac dhe Besnik Krasniqi do të marrin mbështetje.

BARAZI

Womair: Informimi i grave dhe burrave për cilësinë e ajrit

Womair: Informimi i grave dhe burrave për cilësinë e ajrit

Më 19 nëntor, nga ora 10:00 deri në 12:00 në KosovaLive u mbajt ngjarja interaktive “Womair”, e cila kishte për qëllim informimin e djemve, vajzave, grave, burrave, çifteve dhe të gjithë të interesuarve, pa dallim, për mënyrat më efektive për përmirësimin e cilësisë së ajrit në hapësira të brendshme dhe të jashtme.

EDUKIM