Build Skills with our trainings

Sign up now!

ShSKUK: Në QKUK dhe në spitalet e përgjithshme ka filluar të bie numri i të hospitalizuarve

Sht 8, 2021

Sipas raportit të punës për datën 8 shtator 2021, për dallim nga dita e djeshme, QKUK, bashkë me spitalet rajonale, kanë 54 pacientë më pak të shtrirë.

Në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës dhe në spitalet e përgjithshme ka filluar të bie numri i të hospitalizuarve.

Momentalisht, në klinikat COVID të QKUK-së dhe në spitalet e përgjithshme janë duke u trajtuar 1120 pacientë.

Prej tyre, 986 janë të konfirmuar me COVID-19, 957 janë me oksigjeno-terapi dhe 78 në kujdesin intensive.

 

Në QKUK janë 407 pacientë të shtrirë, 408 të konfirmuar pozitivë dhe 355 me oksigjeno-terapi.

Klinika Infektive, 100 pacientë

Klinika Infektive II ( Mjekësi Sportive), 103 pacientë

Klinika Infektive III ( Interno), 74 pacientë

Klinika e Pulmologjisë, 94 pacientë

Mjekimi Intensiv COVID-19, 21 pacientë

Klinika e Gjinekologjisë, 15 pacientë

Klinika e Pediatrisë, 4 pacientë

 

Në spitalet e përgjithshme janë të shtrirë713 pacientë, 578 të konfirmuar me COVID-19 pozitivë dhe 602 me oksigjeno-terapi.

Spitali i Prizrenit, 163 pacientë

Spitali i Gjakovës, 87 pacientë

Spitali i Pejës, 203 pacientë

Spitali i Gjilanit, 101 pacientë

Spitali i Vushtrrisë, 28 pacientë

Spitali i Mitrovicës, 54 pacientë

Spitali i Ferizajt, 77 pacientë, thuhet në postimin në Facebook të ShSKUK-së.

 

PUBLIKIME

LAJME

THELLESISHT

DIALOG

Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II

Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II

Pesë aplikantë që paraqitën një aplikacion për “Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II”, Tv Tema, Internews, RTV Puls, Radio Gorazdevac dhe Besnik Krasniqi do të marrin mbështetje.

BARAZI

Womair: Informimi i grave dhe burrave për cilësinë e ajrit

Womair: Informimi i grave dhe burrave për cilësinë e ajrit

Më 19 nëntor, nga ora 10:00 deri në 12:00 në KosovaLive u mbajt ngjarja interaktive “Womair”, e cila kishte për qëllim informimin e djemve, vajzave, grave, burrave, çifteve dhe të gjithë të interesuarve, pa dallim, për mënyrat më efektive për përmirësimin e cilësisë së ajrit në hapësira të brendshme dhe të jashtme.

EDUKIM