Build Skills with our trainings

Sign up now!

Kurti: Kontributi i diplomatit, intelektualit e profesorit Zejnullah Gruda rron me ne

Mar 8, 2021

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, njëherazi, kryeministri në ardhje, Albin Kurti, ka ngushëlluar familjen Gruda me rastin e vdekjes së profesor Zejnullah Grudës.

Kurti ka thënë se profesori shquar Zejnullah Gruda ka qenë diplomat me kulturë, profesionist brilant, qytetar i ndershëm, intelektual i angazhuar, njeri fisnik, i cili na la në ditën e mësuesit, i tillë ishte mësues, për të gjithë ne që e njohëm, ka shkruar Kurti në faqen e tij në Facebook.

 

Profesor i shquar. Diplomat me kulturë. Profesionist brilant. Qytetar i ndershëm. Intelektual i angazhuar. Njeri fisnik. Zejnullah Gruda na la dje në ditën e mësuesit. i tillë ishte: mësues, për të gjithë ne që e njohëm; nuk mund të bisedoje me të a të lexoje nga ai pa mësuar diçka të rëndësishme prej tij.

Nga gjeopolitika botërore te e drejta ndërkombëtare publike, nga historia e Ballkanit e shekullit XX te të drejtat e njeriut në vendin tonë, nga analizat e mprehta politike te mbrojtja e territorit të Kosovës nga ‘demarkacioni’, kontributi i Prof. Zejnullah Grudës rron me ne, librat e tij do të jenë përherë nëpër bibliotekat tona publike e private, kurse kujtimi për të përjetë i pashlyeshëm.

Ngushëllime familjes, studentëve e profesorëve, dhe mbarë popullit tonë.

PUBLIKIME

LAJME

THELLESISHT

DIALOG

Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II

Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II

Pesë aplikantë që paraqitën një aplikacion për “Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II”, Tv Tema, Internews, RTV Puls, Radio Gorazdevac dhe Besnik Krasniqi do të marrin mbështetje.

BARAZI

Womair: Informimi i grave dhe burrave për cilësinë e ajrit

Womair: Informimi i grave dhe burrave për cilësinë e ajrit

Më 19 nëntor, nga ora 10:00 deri në 12:00 në KosovaLive u mbajt ngjarja interaktive “Womair”, e cila kishte për qëllim informimin e djemve, vajzave, grave, burrave, çifteve dhe të gjithë të interesuarve, pa dallim, për mënyrat më efektive për përmirësimin e cilësisë së ajrit në hapësira të brendshme dhe të jashtme.

EDUKIM