Build Skills with our trainings

Sign up now!

Me nderime më të larta ushtarake u prit në vizitë shefi i Forcave të Armatosura të Shqipërisë

Qer 2, 2021

Në kuadër të bashkëpunimit bilateral, sot në Kosovë erdhi për vizitë, shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë, gjeneralmajor Bajram Begaj. Me këtë rast, në Ministrinë e Mbrojtjes, me nderimet më të larta ushtarake, ai u prit nga komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Ramaj.

Në fillim ai u prit në takim nga ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj ku u bisedua për thellimin e bashkëpunimit të ndërsjellë vëllazëror me gatishmërinë e plotë për realizimin e suksesshëm të planit të përbashkët në funksion të avancimit të mëtejmë të aftësive dhe kapaciteteve të mbrojtjes së dy vendeve si dhe në shërbim të paqes, sigurisë dhe stabilitetit rajonal dhe më gjerë.

Më pas, gjeneral Rama  dhe gjeneral Begaj zhvilluan takimin tête-à-tête për të vazhduar në takimin në nivel të dy delegacioneve. Me këtë rast, nga shefi i Departamentit të Planifikimit të SHPFSK-së, kolonel Agron Bajrami njoftoi rreth FSK-së dhe Planit Gjithpërfshirës të Tranzicionit.

Në vazhdim nga ana e gjeneral Ramës u vlerësua lart niveli i deritashëm i bashkëpunimit ushtarak, fokusi i takimit ishte angazhimi i përbashkët për realizimin e planit të përbashkët të veprimit bazuar në Marrëveshjen e re të bashkëpunimit bilateral të nënshkruar para disa ditësh në mes ministrave Mehaj dhe Peleshi.

Gjatë diskutimit, gjeneral Rama e njoftoi gjeneral Begajn me zhvillimet në FSK si dhe të arriturat e deritashme, konkretisht me përfundimin e suksesshëm të operacioneve stërvitore në kuadër të “Defender-Europe 21”, procesin e realizimit të Planit Gjithëpërfshirës të Tranzicionit të FSK-së, pjesëmarrjen e kontingjentit të parë në operacione ushtarake jashtë vendit, si dhe procesin e bashkëpunimit rajonal dhe më gjerë.

Nga ana e tij, gjeneral Begaj tha se e gëzojnë shumë të gjitha të arriturat e deritashme të FSK-së duke u zotuar për një bashkëpunim edhe më të intensifikuar në të gjitha fushat me mbështetje të pa rezervë për realizimin e planit të përbashkët të bashkëpunimit si dhe objektivave të përcaktuar të FSK-së në të ardhmen.

Më pas, gjeneral Begaj, vizitoi Qendrën Mjekësore të FSK-së ku nga drejtori i saj, Dr. Shkëlzen Syla u njoftua me organizimin, kushtet, ambientet, pasjisjet, stafin dhe funksionimin e Qendrës.

Në fund të vizitës së sotme, gjeneral Begaj i shoqëruar nga zv.ministri i Mbrojtjes, Shemsi Syla dhe zv.komandanti i FSK-së, gjeneralmajor Enver Cikaqi, vizitoi Qendrën për Studime Universitare të Akademisë së Mbrojtjes së FSK-së ku takoi edhe kadetë-studentët e Shqipërisë që studiojnë në këtë qendër krahas njoftimit me organizimin, plan programet dhe funksionimin e saj nga ana e komandantit të QSU-së, major Ali Haxhimustafa. Vizita e gjeneral Begajt dhe delegacionit të tij vazhdon edhe nesër me vizita dhe takime tjera, thuhet në komunikatën për media e Ministrisë së Mbrojtjes.

PUBLIKIME

LAJME

THELLESISHT

DIALOG

Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II

Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II

Pesë aplikantë që paraqitën një aplikacion për “Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II”, Tv Tema, Internews, RTV Puls, Radio Gorazdevac dhe Besnik Krasniqi do të marrin mbështetje.

BARAZI

Womair: Informimi i grave dhe burrave për cilësinë e ajrit

Womair: Informimi i grave dhe burrave për cilësinë e ajrit

Më 19 nëntor, nga ora 10:00 deri në 12:00 në KosovaLive u mbajt ngjarja interaktive “Womair”, e cila kishte për qëllim informimin e djemve, vajzave, grave, burrave, çifteve dhe të gjithë të interesuarve, pa dallim, për mënyrat më efektive për përmirësimin e cilësisë së ajrit në hapësira të brendshme dhe të jashtme.

EDUKIM