Build Skills with our trainings

Sign up now!

Çeku: Monumentet e trashëgimisë po funksionalizohen

Qer 9, 2023

Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku ka bërë të ditur se nga ndërhyrjet emergjente dhe restauruese, mbrojtja fizike e aseteve, kanë kaluar në funksionalizim të monumenteve si potencial i rëndësishëm për zhvillim ekonomik.

Çeku në postimin e tij në Facebook ka thënë se kanë hapur thirrjen publike për zbatimin e planit të menaxhimit për Kalanë e Prizrenit dhe funksionalizimin e Kompleksit të Kullave të Isë Boletinit, Burgut të Prishtinës, Muzeut të Hidroelektranës dhe Shtëpisë së Katarina Josipit.

 

Këto asete plot histori të vendit tonë do t’i shërbejnë komunitetit dhe do të jenë pika kyqe të turizmit në vend.

 

Ftojmë organizatat të aplikojnë: https://shorturl.at/dfJY9

 

 

 

PUBLIKIME

LAJME

THELLESISHT

DIALOG

Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II

Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II

Pesë aplikantë që paraqitën një aplikacion për “Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II”, Tv Tema, Internews, RTV Puls, Radio Gorazdevac dhe Besnik Krasniqi do të marrin mbështetje.

BARAZI

Womair: Informimi i grave dhe burrave për cilësinë e ajrit

Womair: Informimi i grave dhe burrave për cilësinë e ajrit

Më 19 nëntor, nga ora 10:00 deri në 12:00 në KosovaLive u mbajt ngjarja interaktive “Womair”, e cila kishte për qëllim informimin e djemve, vajzave, grave, burrave, çifteve dhe të gjithë të interesuarve, pa dallim, për mënyrat më efektive për përmirësimin e cilësisë së ajrit në hapësira të brendshme dhe të jashtme.

EDUKIM